babcia kulpina – 25.22.2008

moja babcia, wanda klara, z domu węgrzyn, jest córką józefa węgrzyna i marii węgrzyn, z domu kulpa. z kolei prababka maria była córką wincentego i anieli kulpów. tak więc aniela kulpa jest moją pra-prababką.

zachowały się po niej tylko dwa zdjęcia. pierwsze pochodzi z 1924 lub 1925 roku, babcia trzyma na kolanach staszka pajdzika, obok stoi henek pajdzik – kuzyni babci (kiedyś jeszcze o nich napiszę); drugie jest o kilka lat starsze. oba zdjęcia zostały wykonane w zakładzie niejakiego rożankowskiego w samborze.

maria_kulpa  kulpa

mimo że na tych dwóch zdjęciach wygląda surowo – te wydęte usta, chusta na głowie, trzeba raczej doszukiwać się śladów urody – babcia wspomina, że babcia kulpina – jak na nią mówi – była bardzo dobrą kobietą. jak była mała, babcia zawsze chciała z nią spać. jednak babcia kulpa nie pozwalała, bo mała babcia wandzia w nocy kopała. babcia pętała więc sobie nogi, żeby tylko móc z nią spać!

babcia wspomina jeszcze, że babcia kulpa bardzo lubiła czytać i opowiadać najróżniejsze historie (myślałam, że takie babcie snujące opowieści zdarzają się tylko w powieściach myśliwskiego!:) ) często jeździła na zarobek – szyć – do piskorowic, aż pod przemyślem, skąd pochodziła.

praprababka kulpa żyła 96 lat. zmarła tuż przed wyjazdem dziadków do polski. na świecie był już wujek janek. dziadek mówi, że strasznie cieszyła się ze swojego prawnuka. pod koniec życia już tylko siedziała w chałupie i kołysała małego jasia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: